Andrej Bán - ROZHOVOR

Prežije dokumentárna fotografia? Kam spejú médiá a fotožurnalistika? Analóg, či digitál? Je upravená digitálna fotografia autentická?  Ako pristupovať k ľuďom, ktorých fotografujeme? Canon, nikon či leica? Objektív 50mm, 28mm či 35mm – na tieto a iné otázky odpovedal Ladislavovi Vallachovi slovenský dokumentárny fotograf Andrej Bán (* 28. apríl 1964, Bratislava). Vyštudoval ekonómiu a žurnalistiku a od roku 1987 fotografuje pre slovenské a česká periodiká (Mladé rozlety, Plus 7 dní, Mladý svět, Reflex, Týždeň). Často fotografuje v krajinách postihnutých krízami. V roku 1999 sa podieľal na založení charitatívnej organizácie Človek v ohrození.

Čítať ďalej: Andrej Bán - ROZHOVOR

Noah Samuel Moško - ROZHOVOR

Film a tmavá komora sú pre moju tvorbu fundamentálnou súčasťou. 

 

Laci: Žiješ a pracuješ v Londýne, kde sme sa v roku 2014 stretli. Môžeš nám niečo o sebe povedať, čím sa živíš a ako si sa dostal k fotografii?

Noah: Na začiatok možno iba krátko k tomu, ako som prišiel k menu Noah Samuel. Asi 15 rokov dozadu, keď som začal písať poéziu a poviedky, niekto mi poradil, aby som si vymyslel pseudonym. Meno Noah Samuel vzniklo celkom náhodne a bez hlbších úvah.

 

Čítať ďalej: Noah Samuel Moško - ROZHOVOR

Ladislav Vallach - ROZHOVOR

Laci, pred určitým časom som ti spomínal portál Streetphoto.sk. Dostal som taký nápad ku ktorému si sa postavil celkom pozitívne. V podstate mi išlo o spopulárnenie fotografického žánru tak obľúbeného všade vo svete, tzv. street fotografie, alebo po Slovensky, pouličná fotografia. Mám v pláne vytvoriť komunitu priaznivcov street a dokumentárnej fotografie.

Čítať ďalej: Ladislav Vallach - ROZHOVOR

Ján Ročkár - ROZHOVOR

Chcel by som vám predstaviť ďalšieho skvelého street fotografa - Jána Ročkára. Narodil sa v roku 1980, v Komárne. Pred ôsmimi rokmi, v máji 2005 vyrazil do sveta a od tej doby žije v Londýne. Jeho tvorbu som objavil  na Facebooku. Slovo dalo slovo a vzniklo z toho toto interview.  

Čítať ďalej: Ján Ročkár - ROZHOVOR

Radovan Mišík - ROZHOVOR

Spoluzakladateľ portálu streetphoto.sk s prezývkou ONEHALF. Zameriava sa hlavne na street fotografiu, ktorá v ňom vyvoláva pocit, že zachytáva čo najvernejšie realitu každodenného života našej spoločnosti. Kompletne prepadol čaru street fotografie v roku 2008. Pri fotografovaní preferuje ultraširoké ohniská a snaží sa byť čo najbližšie k ľuďom na ulici. Pokúša sa pri tom zachytiť zaujímavý pohľad alebo neobyčajný dej, ktorý môže byť súčasťou neopakovateľného rozhodujúceho momentu.

Čítať ďalej: Radovan Mišík - ROZHOVOR

Ľudovít Pernis - ROZHOVOR

Oslovila nás tvorba jedného pána, ku ktorej sme sa náhodou dostali na google+. A vraj tam nikto nechodí. Po pár emailoch sme sa rozhodli spraviť už tretí osobný rozhovor.
Táto forma sa nám osvedčila už pri Stanislavovi Břízovi a Martinovi Parrovi. Stretnutie s pánom Pernisom nás v tom len utvrdilo. Budeme sa snažit robiť aj daľšie rozhovory v tomto duchu.

Čítať ďalej: Ľudovít Pernis - ROZHOVOR

Zdeněk Lesovský - ROZHOVOR

Po dlhšej dobe prinášame ďalšie zaujímavé interview s vynikajúcim českým street fotografom Zdenkom Lesovským. Momentálne žije vo Veľkej Británii a väčšina jeho záberov vznikla v uliciach Londýna. Jeho fotografie vytvorené pomocou externého blesku sa veľmi nápadne podobajú na tie od Bruca Gildena a preto sa vôbec nebojim povedať prirovnanie, že Zdeněk je "Český Gilden".

Čítať ďalej: Zdeněk Lesovský - ROZHOVOR

Paveł Piotrowski - ROZHOVOR

Máme pre vás ďalší rozhovor s vynikajúcim poľským fotografom Pawełom Piotrowskim. Na jeho tvorbu som narazil pri prezeraní fotografií na stránke flickr. Jeho fotografie ma okamžite zaujali. Paweł je relatívne mladý a neznámy fotograf, ale jeho tvorba pôsobí veľmi vyzreto a profesionálne.

Čítať ďalej: Paveł Piotrowski - ROZHOVOR

Rui Palha - ROZHOVOR

Rui je sympatický Portugalčan, ktorý o sebe hovorí, že je "obyčajný" street fotograf. Myslím, že slovo "obyčajný" je velmi skromné a jeho snímky moje slová určite potvrdzujú. Narodil sa v apríli 1953 a v súčasnosti žije v Lisabone. Fotografia je jeho koníčkom od 14-tich rokov. Do roku 2001 jej nebol až tak oddaný a vyskytli sa v jeho tvorbe aj dlhšie prestávky. Posledných takmer 10 rokov jej však venuje skoro všetok svoj voľný čas.

Čítať ďalej: Rui Palha - ROZHOVOR

Ľuboš Žákovic - ROZHOVOR

Prinášame vám rozhovor s Ľubošom Žákovicom, street fotografom z Bratislavy. Na slovenskej internetovej scéne ho môžete poznať pod prezývkami „bubu“ alebo „istvic“. Jeho tvorba je poznačená častým experimentovaním so širokouhlým ohniskom. Osobne sa s ním poznám už nejaký ten piatok a myslím, že rozhovor s ním bude pre vás, našich čitateľov, určite prínosom.

Čítať ďalej: Ľuboš Žákovic - ROZHOVOR

Jacques Philippe - ROZHOVOR

Máme pre vás ďalší rozhovor s vynikajúcim francúzkym street fotografom Jacquesom Philippem. Má 40 rokov a momentálne žije v USA v Bostone, štát Massachusetts. V minulosti  nefotil nič špecifické, boli to prevažne fotografie z dovoleniek, večierkov, nejaký ten abstrakt a podobne. V roku 2009  sa presťahoval do Bostonu a až tam sa začal venovať prevažne streetfotografií. Jeho tvorba ma zaujala a tak som s ním urobil  krátke interview.

Čítať ďalej: Jacques Philippe - ROZHOVOR

Donato Buccella - ROZHOVOR

Donato má 45 rokov, žije v Taliansku, v Miláne. Streetfotografia je jeho veľká vášeň, ale na svoje živobytie si zarába ako architekt. Na portáli 1X.com som si všimol jeho zaujímavú tvorbu a poprosil som ho, či by som s ním nemohol urobiť rozhovor. Bol milo prekvapený a súhlasil.

Donato: Interview s vaším portálom je pre mňa veľká česť. Všimol som si, že máte uverejnený aj rozhovor s Félixom Lupom a byť tak blízko vedľa môjho obľúbeného fotografa je super pocit...aj keď viem, že v porovnaní s ním som iba začiatočník.

Čítať ďalej: Donato Buccella - ROZHOVOR

Richard Bram - ROZHOVOR

Richard Bram je Američan. Narodil sa v roku 1952 vo Philadelphii, vyrastal v rôznych štátoch USA (Ohio, Utah, Arizona). Na vysokej škole získal diplom z politických vied a medzinárodného obchodu. Séria neúpešných pracovných skúseností ho v roku 1980 zaviedla do Louisville v Kentucky. V roku 1984 (vo veku 32 rokov) sa rozhodol, že sa pokúsi živiť  svojím hobby – fotografiou. Išiel do knižnice a začal hltať všetko o fotografii, zvlášť sa zameriaval na monografie fotografov. Rozhodoval sa, čo má naozaj rád a kým sa chce stať.

Čítať ďalej: Richard Bram - ROZHOVOR

Felix Lupa - ROZHOVOR

Prinášame Vám prvý rozhovor na tomto portáli s vynikajúcim 37- ročným izraelským street fotografom. Felix Lupa sa narodil v roku 1972, detstvo prežil na Ukraine, teraz pôsobí v Izraeli. Postupne sa zaoberal rôznymi druhmi fotografie ako napr. módou, krajinkami a reportážami nielen v Tel Avive, ale i na medzinárodnej úrovni. V poslednej dobe sa venuje prevažne street fotografii.

Čítať ďalej: Felix Lupa - ROZHOVOR