Elliott Erwitt - osobnosť street fotografie

Elliott Erwitt je celosvetovo uznávaný dokumentárny a reklamný fotograf, ktorý na svojich čiernobielych fotografiách zachytáva ironické, absurdné a smiešne momenty každodenného života. Je majster Henri Cartier-Bressonovského „rozhodujúceho momentu“ a dlhoročný člen foto-agentúry MAGNUM.

Čítať ďalej: Elliott Erwitt - osobnosť street fotografie

Temnokomorník č.6 je venovaný street fotografií

Vyšiel šiesty diel časopisu Temnokomorník. Tento diel je venovaný streetfotografii.
Kvalitných informácií o streetfotografii v nami zrozumiteľnom jazyku je stále málo a preto ma nesmierne potešila informácia od Stanislava Břízu o pripravovanom čísle Temnokomorníka zameranom na streefotografiu. Pred pár dňami sa toto stalo skutočnosťou a Temnokomorník číslo 6 je na svete a v predaji.

Čítať ďalej: Temnokomorník č.6 je venovaný street fotografií

Report z vernisáže portálu streetphoto.sk

Portál streetphoto.sk je určený pre ľudí, ktorým učaroval tento krásny žáner fotografie. Ako zakladatelia tohto portálu sme sa rozhodli ukázať im ako naše „streetky“ vyzerajú  na papieri a zároveň sme sa chceli stretnúť a porozprávať aj s návštevníkmi nášho portálu. Okrem mňa (onehalf) a Romana Hajnalu (noske), sme prizvali prezentovať svoju tvorbu aj nášho dlhoročného kamaráta Ľuba Žákoviča (istvic).

Čítať ďalej: Report z vernisáže portálu streetphoto.sk

Bruce Gilden - „drzý fotograf“

Fotografa Bruca Gildena pozná asi väčšina fotografov z jeho videa , na ktorom „šokuje“ svoje objekty v uliciach New Yorku. Jeho zábery (z NY) síce zachytávajú ten „rozhodujúci moment“, ktorý je v street fotografii tak nesmierne dôležitý, ale je vyvolaný čiastočne „umelo“  - fotografom.

Čítať ďalej: Bruce Gilden - „drzý fotograf“

REPORT z workshopu streetphoto.sk

Portál streetphoto.sk je v prvom rade pre ľudí, ktorým učarovala fotografia rozhodujúcich momentov, reality, skutočného života a v neposlednom rade fotografia s trochou adrenalínu  – street fotografia. Workshop, ktorý som zorganizoval mal priniesť záujemcom teoretické vedomosti a samozrejme aj „prax“ v uliciach hlavného mesta. V krátkosti Vám zhrniem, ako to všetko 9. októbra prebiehalo.

Čítať ďalej: REPORT z workshopu streetphoto.sk

Občianske právo a street fotografia

Každý občan,  vrátane fotografa,  by mal dodržiavať zákony Slovenskej republiky. Zo všetkých fotografických žánrov je práve v street fotografii dôležité dodržiavanie zákonov, a to najmä tých, ktoré sa týkajú práv ľudí a ochrany ich osobnosti. Pre nás, street fotografov, sú najdôležitejšie  paragrafy 11,12,13 Občianskeho zákonníka, ktoré sa zaoberajú práve ochranou osobnosti a súkromia. Na väčšine záberov zachytávame cudzích ľudí, a preto musíme poznať ich práva a dbať na ich dodržiavanie.

Čítať ďalej: Občianske právo a street fotografia

KOMUNIKÁCIA alebo ako pristupovať k ľuďom na ulici

Jedna z najdôležitejších vecí, aké sa musíte ako začínajúci street fotograf naučiť, je komunikácia s „objektom“, ktorý sa snažíte na fotografii zachytiť. Ak na tento dôležitý prvok pozabudnete, odzrkadlí sa to na fotografiách a vaše potulovanie sa mestom nebude veľmi príjemné. V prípade, že natrafíte na nepríjemnú agresívnu povahu, môžete skončiť so zlomeným nosom alebo s rozbitou technikou. Je pravda, že ženy fotografky to majú podstatne jednoduchšie a pri „streetovaní“ mávajú problémy ojedinele, sú predsa nežné stvorenia.

Čítať ďalej: KOMUNIKÁCIA alebo ako pristupovať k ľuďom na ulici

André Kertész (1894 - 1985) - osobnosť street fotografie

Po H.C.Bressonovi by som Vám chcel predstaviť ďalšieho velikána fotožurnalizmu, pána Andréa Kertésza. Jeho zábery boli jedny z prvých, ktoré by sa dali nazvať „streetfotografie“. Jeho tvorba zaujala aj vďaka nezvyčajným uhlom, ktoré pri exponovaní používal – často krát experimentoval s rôznymi nadhľadmi a podhľadmi.

Čítať ďalej: André Kertész (1894 - 1985) - osobnosť street fotografie

Technika používaná pri streetfoto

Hovorí sa, že pri fotografii nezáleží na fotoaparáte, ale na fotografovi. No niektoré fotoaparáty vyhovujú streetfotografii viac ako iné. Digitálne zrkadlovky sú vhodné vďaka svojim univerzálnym možnostiam - možnosti použiť objektívy rôznych ohnísk, rýchlym auto-fokusom a kvalitným záznamom obrazu.

Čítať ďalej: Technika používaná pri streetfoto

Príručka mladého street fotografa

Vzácne momenty trvajú veľmi krátku dobu a preto je základným pravidlom byť na ne  pripravený. Nemám na mysli s aparátom v ruksaku, ale v rukách a s prstom na spúšti. Času na vyberanie a nastavenie techniky nie je nazvyš. Samozrejmosťou je nemať pri hľadaní zaujímavého scenáru na objektíve krytku. Znie to smiešne, ale veľa začiatočníkov na to zabúda a strácajú tak drahocenné sekundy.

Čítať ďalej: Príručka mladého street fotografa

Henri Cartier-Bresson – Decisive moment

Ako z názvu vyplýva, ide o rozhodujúci moment. Môže to byť zaujímavý pohľad, mimické gesto alebo neobyčajný dej, ktorý trvá veľmi krátky čas. Dokonalý záber by mal byť silný a zaujať diváka na prvý pohľad. Slovné spojenie "rozhodujúci moment" (decisive moment) zaviedol otec foto - žurnalistiky pán Henri Cartier-Bresson.

Čítať ďalej: Henri Cartier-Bresson – Decisive moment

Ulica očami Izraelského fotografa - Felix Lupa

(Autorom článku je Izraelský streetfotograf z Tel Avivu – Felix Lupa)

Ulica je priateľom, ale aj nepriateľom fotografa. Presne takí sú aj ľudia na uliciach. Majú rôzne spôsoby života. Sú nepredvídateľní, náhodní a živelní. Sú citliví a prekvapujúci, slušní ale aj nebezpeční. Fotograf sa musí naučiť komunikovať so všetkými z nich, rozumieť ich jazyku a rozpoznávať signály, ktoré vysielajú. Je to tajná posunková reč, súbor kódov určujúci správanie spoločnosti.

Čítať ďalej: Ulica očami Izraelského fotografa - Felix Lupa

Čo je to street fotografia?

Street fotografia, ako z názvu vyplýva, je druh fotografie, ktorá vzniká najčastejšie na ulici, ale nie je to pravidlom. Môže vzniknúť aj v dopravných prostriedkoch, na námestiach, v podnikoch, na rôznych podujatiach, vo všeobecnosti povedané na verejných priestranstvách. Všade okolo nás je veľmi veľa zaujímavých momentov, ktoré si určite zaslúžia byť odfotografované.

Čítať ďalej: Čo je to street fotografia?