Čo je to street fotografia?

Street fotografia, ako z názvu vyplýva, je druh fotografie, ktorá vzniká najčastejšie na ulici, ale nie je to pravidlom. Môže vzniknúť aj v dopravných prostriedkoch, na námestiach, v podnikoch, na rôznych podujatiach, vo všeobecnosti povedané na verejných priestranstvách. Všade okolo nás je veľmi veľa zaujímavých momentov, ktoré si určite zaslúžia byť odfotografované.

Street fotografia verne zachytáva objekt v rozhodujúcom momente, v okamihu, ktorý je niečím zaujímavý a kľúčový. Tento moment trvá väčšinou veľmi krátky čas, niekedy zlomok sekundy a preto musí byť street fotograf neustále v strehu. Postupom času sa u Vás vyvinie fotografické videnie, t.j. vidíte to, čo si iní ľudia možno ani nevšimnú. Je už len na Vás stlačiť spúšť v tom pravom okamihu a zaznamenať to, čo sa v angličtine nazýva DECISIVE MOMENT (rozhodujúci okamih). Vďaka fotoaparátu sa dá tento krátky moment zmraziť a sprostredkovať iným ľuďom – v tom je umenie a čaro nielen street fotografie, ale fotografie vo všeobecnosti.

Ak sa ma ľudia opýtajú, čo by mala street fotografia okrem rozhodujúceho okamihu zobrazovať, odpoviem v jednej vete: „skutočný život skutočných ľudí“. Na tomto type fotiek nenájdete naaranžované predmety, ľudí alebo situácie. Nikto sa Vám do objektívu nesmeje alebo nemračí na povel. Jednoducho zachytávate okamih, ktorý je skutočný a prirodzený.

 
(C)2011 Radovan Mišík - ONEHALF - Wien, AUSTRIA

Hlavným „objektom“ street fotografií sú obyčajní, cudzí ľudia, a preto treba byť pri fotografovaní slušný, po stlačení spúšte sa usmiať. Ak objekt po odfotení nadviaže komunikáciu, treba sa opýtať, či mu to nevadilo, prípadne mu vysvetliť, prečo ho fotografujete. Človek pri tomto krásnom žánri fotenia stretne kopec rôznych ľudí, a dozvie sa aj veľa zaujímavého z ich života. Hlavne tí najstarší medzi nami sa posťažujú, ako sa im zle žije, aký malý dôchodok majú, a podobne. Veľakrát títo ľudia nemajú nikoho iného, komu by sa „vyrozprávali“. Mám o to krajší pocit ak viem, že okrem zmrazeného momentu dostávam nie vždy ľahký a veľakrát smutný životný príbeh, ktorý moju fotografiu dopĺňa.

 
(C)2012 Radovan Mišík - ONEHALF - Toscana, ITALY


Street foto sa dá fotiť aj „tajne“, tak aby človek netušil, že je objektom fotografie. Hlavne vtedy, ak by ste pri priblížení "zničili" neopakovateľný rozhodujúci moment. Niekedy si to situácia vyžaduje, ale zapamätajte si, že street fotografovanie nie je “paparazovanie“. Hoci vynikajúce zábery sa dajú urobiť aj s teleobjektívom, veľké tele ohniská nie sú v pravej street fotografii prípustné, pretože potom cítiť na fotkách veľkú vzdialenosť od „objektu“ a stráca sa čaro a pocit, že fotograf bol „v centre diania“.

 
(C)2013 Radovan Mišík - ONEHALF - St. Tropez, FRANCE

Mne sa osvedčili širokouhlé objektívy, pri ktorých je vidieť a cítiť priestor v okolí objektu. Keď som prepadol čaru street fotografie, skúšal som aj veľké ohniská, bál som sa ísť „na telo“ a na fotkách sa to odzrkadlilo. Používam hlavne širokouhlý objektív Tokina 11-16 /f2,8 a niekedy Canon EF 17-40 f/4 L USM. Ak chcem mať na fotke len to, čo mám v mysli, musím ísť čo najbližšie, niekedy len niekoľko centimetrov od fotografovaného objektu.

Pri fotografovaní podgurážených ľudí, prípadne agresívnych demonštrantov je niekedy nevyhnutné použiť aj väčšie ohnisko a to najmä vtedy, ak hrozí poškodenie techniky, pripadne Vášho zdravia. Neraz som zažil aj veľmi nepríjemné reakcie, keď ma ľudia začali slovne napádať. V takej situácii je treba reagovať kľudne, s rozvahou a vysvetliť, že fotografia nebude použitá nikde v médiách... Aj o tomto je street foto a je potrebné mať „guráž“, fotografovať „face to face“. Veď fotografie tohto žánru zachytávajú „zrkadlový obraz“ našej spoločnosti.


(C)2009 Radovan Mišík - ONEHALF - Trnava, SLOVAKIA

Pri úpravach v PC sa často robí prevod do čiernobiela. Tomuto žánru to nezvyčajne pristane a hlavne sa vylúčia všetky farby, ktoré by mohli na street fotografii „kričať“. Farby odpútavajú pozornosť a ľudské oko by mohlo to podstatné prehliadnuť. Retušovanie nie je prípustné, musí byť zachytená skutočnosť.

Všetkým street fotografom prajem veľa „rozhodujúcich momentov“ a dobré svetlo...


Viac informácii o street fotografii a zo sveta street fotografie Vám prinesieme v našich článkoch.Text a foto : Radovan Mišík - ONEHALF

Share
comments